Běhat, skákat, foukat bubliny, odpálit raketu nebo hledat poklad? Když víte, jak na to, rozhýbete i ty největší domácí povaleče. Přinášíme tipy na venkovní zábavu, která nadchne děti – a vás možná taky vtáhne do hry.
„Nechceš si jít hrát ven?“ zní z úst rodiče, který se přitom sám chystá zapadnout do křesla s mobilem a kávou. Známe to všichni. Pohyb na čerstvém vzduchu je skvělý – pro děti a nejen pro ně. Jenže jak děti motivovat, když „se jim nechce“, „je tam moc vedro“ nebo „moc zima“ nebo si právě stavějí veledůležitý bunkr? Předně… není vždy potřeba je hned odtrhávat od jejich oblíbených činností nebo od toho, do čeho se tak s chutí zabraly. Když už na to ale přijde, zkuste to jinak. Zábavně. S tajnými triky, které fungují lépe než stokrát zopakované „běž ven, prosím tě“.
Výzkumy ukazují, že děti, které tráví pravidelně čas venku a aktivně se hýbou, jsou méně úzkostné, lépe spí a mají větší kapacitu pozornosti. Pohyb dokonce podporuje rozvoj mozku – pomáhá vytvářet nová nervová spojení a zlepšuje paměť. A navíc: běhání po venku zvyšuje hladinu serotoninu. Ano, toho „hormonu štěstí“. Takže běhající dítě = šťastnější dítě = šťastnější rodič. A to chceme všichni.
Takže jak na to, když máme doma fanouška tabletů, milovnici gauče nebo sběratele pokladů, který se odmítá hnout z jednoho místa?
Jakmile něco svítí, bliká nebo září, děti to milují. Svítící létající talíř vypadá, jako že přiletěl z jiné galaxie, a dá se házet i po setmění – ideální na prázdniny, kdy chodí některé děti později spát. A když vás talíř omrzí, zkuste Zářící míč. Na slunci mění barvy a večer svítí. Navíc obsahuje návod na víc než dvě desítky míčových her.
Asi neznám dítě (a popravdě ani dospělého), které by nechtělo odpálit vlastní raketu. Kosmická trysková raketa není jen hračka, ale rovnou celá mise. Nejprve si malý astronaut nebo astronautka raketu vyzdobí pomocí přibalených samolepek. Pak přichází hlavní fáze: míchání „paliva“ pomocí jedlé sody a kyseliny citrónové. Start zvládnou děti od 8 let, vše je bezpečné a efekt nedozírný. Start rakety je navíc možné provést několikrát! Součástí balení je také plakát a dětská vstupenka do Štefánikovy hvězdárny v Praze.
Na první pohled to vypadá jako obyčejná hračka. Jenže Bublinové blbiny mají s klasickým bublifukem asi tolik společného jako pes s kočkou. Tyhle bubliny totiž nejsou žádná malá mýdlová kolečka. Jsou obří, bláznivě tvarované, létají daleko, a dokonce praskají s efektem, který by si zasloužil vlastní fanfáru.
A teď přichází věda v praxi: víte, proč jsou bubliny vždycky kulaté? Nebo proč se v nich pohybují duhové barvy? I na to najdete v sadě odpověď. S Bublinovými blbinami si děti můžou vyzkoušet chytání bublin do ruky nebo vytvořit bublinový řetěz. Ideální je to venku – na zahradě, na louce, v parku nebo na prázdninách u babičky. Děti u toho běhají, smějí se a někdy se i omylem naučí něco z fyziky. A hlavně – vydrží u toho dlouho. Jako fakt dlouho. A když vám dojde originální náplň? Podle návodu můžete zkusit namíchat vlastní.
Chodit na výlety je fajn. Čerstvý vzduch, stromy, ptáci, stezka lesem před námi… ale zkuste to vysvětlit dítěti, které se po prvních stech metrech zastaví a ptá se: „Už tam budem?“ Naštěstí je tu Bingo na výlety – postřehovka v přírodě, která dokáže obyčejnou procházku proměnit v pátrací misi.
Úkol je jasný: najít 12 přírodních objektů – třeba zlomený strom, dvojitou turistickou značku nebo posed. Děti se u toho zabaví, trénují postřeh, koncentraci i běh terénem. Hra je vhodná už od 4 let a její výhodou je odolné provedení – plastové kartičky a kovová karabinka zvládnou i nepřízeň počasí. Kartičky si navíc děti mohou připnout na batůžek nebo kalhoty a mít je tak neustále po ruce.
Máte doma malého čaroděje? Pirátku? Dinosauří průzkumnici? Party bojovky Kvído je zvednou ze židle rychleji než slíbená čokoláda. Stačí rozložit úkoly na zahradě nebo v parku a děti se pustí do plnění výzev. Běhají, řeší úkoly, smějí se… a vy? Buď se přidáte, nebo si dáte kávu a v klidu sledujete, jak se z obyčejného odpoledne stane neobyčejné.
Text: Viola Černodrinská Foto: Getty Images