Léto se s dětmi plánuje těžko. Jeden den má dítě rýmu, druhý den hledáte po bytě ztraceného dinosaura, třetí den zjistíte, že v autě došla náplň do klimatizace – a v červenci se bez ní fakt nedá fungovat. Sakra, jak to dělali naši rodiče?
Při cestování s dětmi se vyplatí mít plán A – a hned vedle něj i záložní plány B a C. A taky prostor pro odpočinek. Ať už vyrážíte autem, vlakem, nebo třeba na hřbetu poníka, vyblokujte si v kalendáři kromě data startu i den volna po návratu. Tenhle rezervní den na praní, vybalování a likvidaci koše, který jste při odjezdu zapomněli vynést (schválně, komu se to nikdy nestalo), ušetří nervy celé posádce. Navíc není nic horšího než se z relativního bezčasí dovolené vrhnout rovnou do chaosu práce a povinností.
Hack pro rodiče: Uložte si offline mapu cílové oblasti. Znáte to, signál se ztrácí vždycky, když ho nejvíc potřebujete.
Tak jste vyrazili? Konečně. Cesta ale bývá dlouhá a trpělivost často krátká. A když už jedete slovní fotbal na tři poslední slabiky, víte, že nic lepšího (a horšího) asi nevymyslíte. Proto je dobré mít s sebou něco, u čeho se zabavíte všichni. Přibalte kapesní kvíz Chytré kostky: Svět – šest drobných kostek, na jejichž stěnách se skrývá 36 kategorií a celkem 216 otázek od polárních kruhů po rovník. Hod, otázka, odpověď, bod. Uvažujte rychle, ať soupeři nemají šanci. Uvidíte, že kolony, čekání na trajekt a třeba i deštivé dny utečou raz dva.
Dostali jste se k moři? Jupí.
Vlastně ještě nemáte úplně vyhráno. Může přijít hysterický pláč, že jste cestou ztratili TOHO dinosaura nebo že dítě do vody nevleze ani za nic (ano, kvůli tomu jste jeli až sem). Jenže vy jste si prozíravě sbalili nafukovací bazének. Naplňte ho mořem a máte „bezpečný oceán“ přímo u lehátka.
Prší? Žádný problém. Nakreslete pohlednici z místa, kde právě jste, napište babičce a soutěžte, kdo na obrázek vměstná víc krabů nebo koz. Vlastnoručně vyrobený pohled potěší víc než magnetka.
Nezapomeňte si všechny zážitky zapisovat do Cestovatelského deníku Mementerra. Čtyři promyšlené sekce udělají z rodinného putování kroniku na celý život. Začnete Plánováním a sny – v mapě vybarvíte dobyté země, sepíšete wishlist destinací i balicí checklist. Následuje 118 volných stran pro Zážitky a vzpomínky, kam se vejdou vstupenky, kresby i uschlý lístek ginkgo biloby. A když nastane okénko nudy, kouknete do osmistránkové sekce Výzvy a aktivity bohaté na tipy po Česku i za humna a desítky úkolů, které vás vytáhnou z komfortní zóny. Uvidíte, že jednou se takovým příhodám hodně zasmějete.
Letos to nevyjde? Nevadí. I když se plány bortí, snít se dá kdykoli – a společné sny jsou nejlepší navigace. Uvařte si čaj a společně otevřete Mapu světa pro děti. S interaktivní naučnou mapou z edice Kouzelné čtení procestujete celý svět a posbíráte spoustu zajímavostí. Ptejte se, kam by malí rádi cestovatelé vyrazili a proč. Děti navíc zjistí, kde hnízdí humuhumunukunukuapua’a, odkud pochází slepice s kohoutem a kde dřív kotvili piráti.
Až budete mít svět obeplutý prstem, vytaste karetní hru Vlajky, která zábavně seznamuje dobrodruhy od 8 let s vlajkami celého světa. Kouzelná tužka provede pravidly, pustí hymnu, přidá zajímavosti i nápovědu. V krabici najdete 120 karet, ovládací kartu, hrací žetony a tištěná pravidla. Vybrat si můžete ze čtyř her – dvě jsou lehčí pro začátečníky, dvě náročnější pro ostřílené matadory. Jedna partie trvá pět minut, procvičí zeměpis, postřeh a zkrátí jakékoliv čekání.
Chcete‑li se toulat po Česku, sáhněte po interaktivní knize Toulky s duchem Hugem z edice Kouzelné čtení. Z pohodlí gauče procestujete hrady, jeskyně i řeky a k tomu dostanete hromadu tipů na kratší výpravy za humna.
Dokonalý plán neexistuje. Důležitá je společná cesta, ne přesnost harmonogramu. Sbalte mapu, hry a dobrou náladu a prostě vyrazte. Kamkoliv. Dobrodružství začíná ve chvíli, kdy za vámi zaklapnou dveře.
Text: Viola Černodrinská Foto: Getty Images