Masky, průvody, hudba a hodování. Dříve byl poslední příležitostí vychutnat si hojnost před půstem. Dnes je oblíbenou událostí, která spojuje tradice se zábavou pro celou rodinu.
Masopust se slaví od Tří králů až do Popeleční středy – v období, kdy si člověk ještě smí dopřát opravdu vydatné hody. Samotný název znamená „opustit maso“, což už prozrazuje, že tahle legrace jednou skončí a začne čtyřicetidenní doba odříkání. Dříve proto lidé pořádali bujaré hostiny a karnevaly, aby se dosyta najedli, napili a pobavili, než nastal střídmý čas odříkání.
Dodnes se v řadě regionů udržují staré masopustní zvyky. Mezi nejznámější patří „vodění medvěda“ – maškara s kožešinovou maskou obchází vesnici s doprovodem muziky a dalších převleků. Hospodyňky s ním symbolicky tančí, aby si zajistily plodnost a blahobyt. Nechybí ani „laufr“ neboli „předjezdec“, který dům od domu žádá o výslužku v podobě koblih, uzenin nebo něčeho na zahřátí.
Tradiční jsou i další postavy, jako kobyla, smrtka nebo řezník. V některých vesnicích se na konci masopustního rejdění dokonce „pochovává basa“ – symbolický obřad, kdy se přítomní pomocí hudby a tance loučí s dobou hodování. Tohle všechno mělo – a místy stále má – stmelit lidi, pobavit je a přinést jim pocit sounáležitosti, než se společně vrhnou do období odříkání.
Všechny oslavy se nejčastěji konají o posledním únorovém víkendu nebo na začátku března. Přesné termíny se však každý rok liší. Jak už jsme zmínili, masopust úzce navazuje na Popeleční středu, která v roce 2025 připadá na 5. března. I toto datum je ale pohyblivé, protože se odvíjí od termínu Velikonoc.
První březnový den se koná jeden z nejstarších masopustů v Praze – Žižkovský masopust. K jubilejnímu 30. ročníku povede průvod od parku Radost k Atriu na Žižkově. Doplní ho program pro děti i seniory, soutěž o nejzajímavější masku, akrobatická show a taky koncert. Tenhle masopust je důkazem, že obří masky, speciální pivo a sousedská atmosféra už dávno překročily žižkovské hranice.
Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožije v sobotu 22. února tradičním masopustním veselím. Fašank, ostatky či končiny doplní zabijačkové speciality a soutěže o nejlepší masové pochoutky. Těšit se můžete na folklor, dobré jídlo i pravou valašskou atmosféru.
V neděli 23. února 2025 ožije náměstí Dr. E. Beneše v Liberci masopustní náladou. Dopoledne se otevře trh s více než šedesáti stánky, brzy poté vyrazí do ulic průvod masek. O hudební doprovod prý nebude nouze, stejně jako o pravou krkonošskou zabíjačku.
Kostým, samozřejmě! Pokud se vám do toho jako rodičům nechce, zkuste ho pořídit alespoň dětem – potěšíte je tak mnohem víc. Pro malé odvážlivce, kluky i holky s touhou chránit svět, je tu třeba hasičský kostým, pro milovnice pohádek princeznovský a novinkou je i parádní kostra s maskou nebo astronautka. Masopust propojuje staré a nové, láká na barevné průvody, obřadní tance, vůni koblih i masa a za všemi těmi maskami se skrývá přání stmelit rodiny, přátele i sousedy. Tak si to se všemi pořádně užijte!
Text: Viola Černodrinská Foto: Getty Images