Některé svatby začínají polibkem, jiné třeba plácnutím rybou nebo ztracenou botou. Podívejte se s námi na pět svatebních zvyků z různých koutů světa a objevte, co všechno se může dít, když řeknete „ano“.
V Jižní Koreji čeká ženicha hned po svatebním krátké, avšak poněkud výstřední přivítání mezi příbuznými. Korejci pro zvyk používají název Dongsangnye. Svážou kotníky, zvednou nohy a chodidla mu párkrát lehce poklepou sušenou rybou gwamegi – nebo bambusovou tyčkou, když zrovna není ryba po ruce. Mezi údery padne pár záludných otázek; každá špatná odpověď znamená další plácanec.
Celý tenhle rituál trvá jen chvilku, jde o symbolickou zkoušku vytrvalosti a tak trochu i nadhledu: ženich má ukázat, že i přes nepohodlí dokáže zůstat v dobré náladě.
Tip na dárek: Máme pro vás něco o trochu zábavnějšího… a nepotřebujete k tomu ani tyč, ani sušenou rybu. Zkuste Hru o manželství Deluxe - přinese smích, překvapení a možná i odhalí, kdo komu snědl doma poslední kousek čokolády.
V některých skotských regionech je předsvatební tradicí tzv. Blackening. Přátelé nebo rodina unesou ženicha (někdy i nevěstu), svážou ho, potřou pořádně lepkavou směsí – třeba sirupem nebo medem a pak na něj nasypou mouku, saze a klidně i peří. Poté ho s velkým veselím vyvedou na veřejnost. Někdy ho dokonce připoutají ke stromu nebo k plotu. Tahle tradice prý původně sloužila jako ochrana před zlými duchy, dnes je to spíš zábavná připomínka toho, že manželství nebude vždy procházka růžovým sadem.
Tip na dárek: Raději než mouku zkuste fotorámeček s otisky – uchová nejen fotku ze svatby, ale i otisky prstů.
Na mnoha indických svatbách se hraje hra jménem Joota Chupai – a ženich v ní nemá zrovna výhodnou pozici. Během obřadu mu příbuzní nevěsty (hlavně sestry a sestřenice) nenápadně ukradnou boty a dobře je schovají. Ženich je pak může získat zpátky jen za výkupné – ať už v podobě sladkostí, hotovosti, nebo slibu, že bude poctivě vařit a nebude chodit domů pozdě. Tahle tradice je veselým způsobem, jak mezi oběma rodinami prolomit ledy.
Tip na dárek: Místo výkupného nabídněte novomanželům třeba Stírací plakát 100 aktivit pro novomanžele s originálními nápady na dobrodružství a zábavnými výzvami.
V některých částech Číny je tradicí, že ženich o nevěstu tak trochu bojuje. Než se s ní dostane k oltáři, musí projít sérií výzev, které mu připraví družičky. Tato tradice se nazývá ťie sin-niang jou-si, doslova hry při vyzvedávání nevěsty, nebo také čchuang-men jou-si – hry pro překonání dveří.
A co ženicha může potkat? Třeba zapeklité otázky o nevěstě (kolikátého má narozeniny její babička, jaké jídlo milovala nevěsta v dětství), pojídání extrémně pálivých papriček, zpívání milostné písně nebo třeba dřepy v obleku. Vše probíhá v dobrém duchu – s cílem ověřit, že ženich je ochotný za lásku bojovat.
Tip na dárek: Nechte novomanžele, ať si podobné „testy lásky“ připomínají i po svatbě, tentokrát už v pohodlí domova. Svatebník je plný otázek, úkolů a prostoru pro společné vzpomínky. Pomůže vám nezapomenout na to, proč si tehdy řekli „ano“.
U kmene Masajů v Keni a Tanzanii je běžné, že otec nevěsty jí při odchodu z domova plivne na hlavu a prsa. Zní to trochu neobvykle, že? V masajské kultuře je ale plivnutí považováno za symbol požehnání, ochrany a přání plodnosti. Když nevěsta opouští svůj domov a vstupuje do nového života po boku manžela, má tenhle akt zajistit štěstí a odvrátit zlé duchy.
Tip na dárek: Plivání nechte Masajům – ale požehnání můžete dát jinak. Třeba láskyplně napsané věnování na titulní stranu dárku z kolekce Svatba, kde najdete i další drobnosti, které řeknou „hodně štěstí“ trochu elegantněji.
Svatby se slaví po celém světě různě – někde se plácá rybou, jinde se kradou boty nebo plive pro štěstí. Ale jedno mají všechny svatební tradice společné: snahu vytvořit silný a nezapomenutelný začátek něčeho, co má trvat celý život.
Text: Viola Černodrinská Foto: Getty Images, Archiv Albi