5 minuta čtení

Čtení dětem: malý rituál s velkou mocí

Číst dětem je jedna z nejhezčích věcí, které můžeme jako rodiče dělat. A přesto na to často nezbývá čas – nebo chuť. Pojďme si u příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy připomenout, proč má smysl čtení s dětmi nevzdávat a jak je k němu nalákat, i když doma radši klikají, než listují.

Kavárna
Čtení dětem: malý rituál s velkou mocí

V dubnu se oslavují dětské knihy. Začátkem měsíce se totiž koná Mezinárodní den dětské knihy (2. dubna). Proč zrovna tento den? Protože se v ten den narodil Hans Christian Andersen, spisovatel, který dal světu Malou mořskou vílu i Ošklivé káčátko. Každoročně si tím připomínáme, že knížky pro děti jsou vstupenkou do říše nekonečné fantazie – a že často dokážou oslovit i nás dospělé.

Děti čtou čím dál méně

Obliba čtení mezi dětmi a teenagery v posledních letech klesá. Podle průzkumu z roku 2023 má čtení rádo jen 43,4 % dětí ve věku 8 až 18 let – což je nejnižší číslo od roku 2005.

Může za to především rostoucí vliv obrazovek a digitálních médií. Navíc se ukazuje, že rodiče dnes čtou dětem méně než dřív. Klinický psycholog Radek Ptáček k tomu uvedl: „Čtěte si s dětmi, čtěte si před dětmi a mějte doma knihy.“ Pravidelné čtení totiž dětem nejen rozvíjí jazyk a fantazii, ale také posiluje blízkost a důvěru mezi rodičem a dítětem. A právě společné večery nad knihou mohou být tím, co v dětech probudí lásku ke čtení na celý život.

Kouzlo společného čtení

Kdo si myslí, že knížky jsou přežitek, asi neslyšel děti, jak se u pohádky rozesmějí nebo tají dech nad drakem chrlícím oheň. Kniha totiž:

  • Probouzí fantazii: Malí objevitelé nadšeně hltají příběh a představují si vlastní verze děje.
  • Rozvíjí komunikaci: Když se dítě zeptá, proč drak chrlí oheň, nutí ho to hledat nová slova i souvislosti.
  • Vytváří rodinný rituál: Večerní čtení zpomalí hektický svět a připomene nám, jak důležité je užít si společné chvíle.

Čtení není jen pro děti

Není to jen o dětech – i rodiče a prarodiče si u knížky odpočinou. Když dětem čtete, možná se sami naučíte něco nového. Objevíte neokoukané ilustrace, načerpáte nápady na hry nebo se společně zasmějete. Navíc se na chvíli vytrhnete z kolotoče povinností, posadíte se a prostě jen „jste“. 

Jak v dětech probudit zájem o čtení?

Čtení může být pro děti stejně přirozené jako hraní. Jen je potřeba jim ho trochu přiblížit – podle jejich gusta.

Vyberte knihu podle jejich chuti

Doba, kdy se četly jen klasické pohádky, je pryč. Máte doma zapáleného obdivovatele vláčků? Pořiďte mu parádní knihu o železnici. Milovnici princezen? Co takhle moderní pohádky, kde hrdinky zachraňují království samy?

Obrázky a vlastní příběhy

Pro menší děti se mohou hodit obrázkové knížky s minimem textu. Společně pak vypravujete, co vidíte. Klidně do děje vložte nějaké legrační zvíře, babu jagu nebo souseda z chalupy. Dítko pochopí, že kniha se dá „dotvářet“ a není to jenom strnulý text. 

Hlas a emoce

Ano, zde přichází na řadu nesplněné herecké ambice mnohých z nás. Nebojte se toho. Zasyčte, když mluvíte za hada, nebo dunivě zaburácejte jako troll. Občas se děti zasmějí, možná vás i okřiknou, že takhle troll přece nemluví – ale rozhodně se nebudou nudit.

Zapojte děti

Učí se vaše dítě číst? Zkuste mu nechat větu na přečtení. A pokud už čte plynule, otočte to a hrajte si, že je „vypravěč“ a vy „posluchač“.

Rituály jsou magie

Jednou za týden si vyhraďte čas jen na čtení. Všichni v pyžamu, kakao, sušenky a na stole otevřená kniha. Děti se začnou těšit, až ten den přijde – a vy ve finále taky.

Tip na dárek pro malé objevitele

Pokud máte doma malé zvídavce, které víc než obrázek zajímá, co se stane, když se zmáčkne „tohle tlačítko“, zkuste interaktivní mluvící knížky s Albi tužkou – fajn kombinace pro děti, které jinak rychle ztrácejí pozornost. 

Text: Viola Černodrinská Foto: Getty Images


Naposledy přidané

Nahoru