Za tuhle zdravou bombu vám tělo poděkuje. Zvlášť nyní, kdy čelí velkým teplotním výkyvům. Klíčení semínek se vám doma navíc postará o zábavu – čtyřdenní procedura je totiž docela napínavá. A vaše děti budou mít další zábavu, která bude fungovat i bez mobilního signálu. Podívejte se s námi výhonkům na klíček a jednoduše si je připravte doma. Ukážeme vám, jak na to!
Jsou klíčky vůbec dobré?
Chuť je samozřejmě relativní pojem, ale všechno je to o způsobu přípravy. Pokud si chcete připravit syrové maso, ve většině případů to taky nebude žádné gastroporno. To samé platí o zeleninovém salátu bez bylinek a tuků, stejně jako o zázračných klíčcích. Klíč je zkrátka v dochucení. Můžete vyzkoušet třeba asijskou variantu a klíčky tepelně upravit, pokud vám tedy nevadí, že tak přijdete o vše zdravé, co vám tahle potravina nabízí. Rychle osmahnuté výhonky fazolí mungo chutnají jako oříšky a stejně tak i křupou.
A čím je dokonale ochutit?
Věřte, nebo ne, základem je tuk. Nositel chuti a také rozpouštědlo spousty vitamínů. Já osobně používám lněný olej pro jeho výraznou chuť. Ke klíčkům stačí přidat také tučnější semínka (třeba dýňová), oříšky a olivy. V nejlepším případě zkombinujte obojí, ať se vám ingredience chuťově propojí.
Další zásadní ingrediencí je samozřejmě sůl. Klíčky vám skvěle dochutí i sušená rajčata. A vedle na talířek můžete kápnout tamari – živou přírodní japonskou sojovku plnou enzymů, která se skvěle doplňuje s olejem. Nakonec svačinku zakápněte citronovou šťávou, ať se vám ty tuky dobře štěpí.
A tohle mám jíst každý den?
Překvapí vás, jak je klíčení pestré a různorodé, můžete jej totiž probudit v různých potravinách. Pokud nevíte, jak výhonky připravit, posypte si jimi třeba chleba s tvarohem. Klíčky jsou v podstatě „předpažitkové“ jídlo, jejich výhodou ale je, že vám po nich netáhne z úst.
Nejvhodnějším obdobím na domácí klíčení je konec zimy. Na čerstvou lokální zeleninu si budete muset ještě pár měsíců počkat, tak proč si nevypěstovat něco doma v teple a jen tak v mističce? A kdybyste se po nějaké době výhonky přejedli, přidejte si k nim třeba trochu zátaru – koření z blízkého východu, jehož základem je tymián a sezam.
A co je na tom vlastně tak zdravého?
Semínko je vlastně malá kytka, zkoncentrovaná do jediného bodu. Je v něm všechno, z čeho vznikne nový život. Tu zamčenou kouzelnou pilulku uvnitř semínka musíme aktivovat a přesvědčit, že je čas vystřelit všechny ty dobroty ven. Divili byste se, kolik vitamínů, enzymů a minerálů vám pak může dát. Ze zásobních látek se začnou tvořit bílkovinné enzymy, vitamíny (především všechny B, ale i E, K a C), betakaroten a také látky chránící semínko před predátory.
Dost! Já už chci klíčit.
Můžete experimentovat s mokrou látkou překrývající semínka, já ale doporučuji pořízení sady misek na klíčení. Stojí pár stovek a celý proces krásně urychlí. Klíčení jde lépe v chladnější místnosti, nemusíte se pak bát, že vám semínka zplesniví. Na začátku je dokonce přikrývám, aby klíčila ve tmě. Pokud chcete docílit „zeleného pažitu“, můžete jim dopřát trochu světla a semínka se tak promění v kytky. Světlem neregulujete pouze jejich podobu, ale i chuť. Méně zelené klíčky jsou nepatrně sladší.
Jaká semínka tedy klíčí?
Důležité je, abyste sehnali absolutně neošetřenou potravinu. Já vždy uspěji v Country Life (mungo, čočka, cizrna a další). Mým favoritem jsou fazole mungo – spousta jídla s vynikající chutí, navíc roste opravdu zběsile! Mám rád ale i pikantní klíčící směs od Alnatury. Obsahuje zelenou čočku tečkovanou a semeno řeřichy. Podobně skvělá je také směs z moravsko-rakouského Sonnnentoru. Směs čočky, žluté hořčice a pískavice je nádherně ostrou lahůdkou. A nebo si někde sežeňte jen tu hořčici. Je to paráda. Zdravé totiž neznamená automaticky mdlé.