Jedináčci jako trend poslední doby? Historie to vyvrací
15.10.2019
Čtení pro radost
Ve společnosti převládá názor, že ideální model rodiny se skládá z matky, otce a dvou dětí. Centrum pro výzkum veřejného mínění uvedl, že to tak vnímají dvě třetiny Čechů. Paradoxní je, že rodin pouze s jedním dítětem stále přibývá. Nejde však o módní trend dnešní doby, stačí se trochu zanořit do historie.
Pořídit si dvě děti v kratším časovém úseku je na první pohled logické z mnoha důvodů. Sourozenci si mohou společně hrát, pomáhat si s domácími úkoly, učit se od sebe navzájem nové věci a stát při sobě v těžkých chvílích. Podle socioložky Hany Haškové ze Sociologického ústavu Akademie věd jde o ideální počet potomků podle mínění většiny lidí. Přesto však spousta z nich má pouze jedno dítě.
Dvě, nebo jedno?
Neustále u nás převládá stereotyp, že jedináčci jsou rozmazlenější než děti se sourozenci. Dostanou od rodičů, co chtějí, aniž by si to zasloužili. Máma s tátou na ně budou mít více času, takže jim budou věnovat velkou pozornost. Ve většině případů to takto nefunguje, protože vždy záleží na přístupu konkrétních rodičů. „Spousta dětí je rozmazlených, protože rodiče jim nedokáží říct ne. Nezáleží na tom, zda jde o jedináčka, či nikoliv. Nechtějí své potomky vidět nešťastné ani minutu a raději dají svým dětem vše, co si přejí,“ uvedla socioložka Suzan Newman v rozhovoru pro web Psychology Today.
Se skutečností mít pouze jedno dítě se také pojí obavy, zda jedináček nebude příliš osamělý a neschopný se zapojit do kolektivu. Většina rodičů chce pro své dítě to nejlepší a pochopitelně se trochu bojí, že se mu v životě něco nebude dařit. Každopádně fakt, zda má sourozence, či nikoliv, nemá na jeho povahové rysy velký vliv.
Sociologové Donna Bobbitt-Zeher a Douglas Downey z univerzity v Ohiu vyzvali přes třináct tisíc dětí, aby napsaly jména pěti svých kamarádů. Zjistili, že jedináčci jsou stejně oblíbení jako děti, které sourozence mají. Nepatrný rozdíl v sociálních dovednostech se projevil u ratolestí ze školky, po nástupu do školy ho však poměrně snadno dohnaly.
Jedináčci byli a budou
Ačkoliv spousta žen zprvu plánuje dvě a více dětí, z různých důvodů k tomu u mnoha z nich nakonec nedojde. Většinou je to kvůli zdravotním problémům jednoho z partnerů, potížím ve vztahu nebo pracovnímu vytížení. Rozhodnutí nemít více dětí tedy často záleží na vnějších okolnostech. A nelze také opomenout vlastní rozhodnutí ženy nezávislé na vnějších okolnostech. Pokud chce mít „jen“ jedno dítě, je to zcela v pořádku.
Počet matek s jedním dítětem v posledních letech mírně narůstá. Nejde však o nic výjimečného, protože v minulosti se to dělo také. Tendence matek porodit za život pouze jedno dítě se v historii se střídavě snižují a zase zvyšují. „Více než pětina žen narozených v letech 1890–1904 se ani jednou nestala matkou a hranici 20 % prolomily ženy narozené v letech 1895–1914 s jedním dítětem,“ uvedla Hašková.
Nic nového pod sluncem
„Šlo o ženy, které byly ovlivněny politickými událostmi, první světovou válkou a následnou hospodářskou krizí. Poté se začal rozšiřovat model rodin s dvěma dětmi a počet matek s jedním potomkem mírně klesl.“ Podle Haškové podíl matek jedináčků narozených na konci šedesátých let minulého století opětovně vzrostl nad 20 %. Můžeme tak směle usoudit, že jedináčci rozhodně nejsou výplodem pouze dnešní doby.
Pokud zatím máte jedno dítě a na druhé se z nějakého důvodu necítíte, není nutné, abyste podlehli ideálnímu modelu společnosti a pod nátlakem si pořídili dalšího potomka. Pokud svému dítěti dáte potřebné základy do života, věnujete mu péči a lásku, nemusíte mít strach, že se mu v životě bez sourozence povede špatně. Nebudete první ani poslední, kdo vychová jedináčka.
Text: Eva Vogelová Foto: Getty Images